Imperium neoasyryjskie (883-631 p.n.e.): Różnice pomiędzy wersjami

Z pl-MahabharataWiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
imported>AndBab
Nie podano opisu zmian
imported>AndBab
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
O starożytnej perskiej armii posiadamy znacznie mniej informacji niż o asyryjskiej, a wciąż jest to wiele więcej niż możemy odnaleźć o uzbrojeniu w Indiach z tego okresu. Reliefy nawiązujące do militariów odnajdujemy w zespołach pałacowych w Persepolis i Suzie, więc mimo braku źródeł pisanych można z powodzeniem rekonstruować wygląd i organizację armii Achemenidów. Literatura przedmiotu, nawet w języku polskim, jest również bogata (np. Woźniak, 2010).
[[Plik:Asyryjska kawaleria, czasy Aszurnasirpala II (865–860 p.n.e.), relief z Nimrud, British Museum.jpg|mały|Asyryjska kawaleria, czasy Aszurnasirpala II  (865–860 p.n.e.), relief z Nimrud, British Museum (źródło: [[commons:File:Assyrian_cavalry_charge_the_enemy,_dating_back_to_the_reign_of_Ashurnasirpal_II,_865-860_BCE._In_this_period,_cavalry_was_relatively_new._Detail_of_a_gypsum_wall_relief_from_Nimrud,_Iraq,_currently_housed_in_the_British_Museum.jpg|wikimedia]]).|link=https://wiki.mahabharata.ckc.uw.edu.pl/index.php%3Ftitle=Plik:Asyryjska_kawaleria,_czasy_Aszurnasirpala_II_(865%E2%80%93860_p.n.e.),_relief_z_Nimrud,_British_Museum.jpg]]
[[Plik:Assyrian war chariot dating back to the reign of Ashurnasirpal II, 865-860 BCE. Detail of a gypsum wall relief from Nimrud, Iraq, currently housed in the B.jpg|mały|Asyryjski rydwan bojowy, czasy Ashurnasirpal II (865-860 p.n.e.), relief z Nimrud, British Museum (źródło: [[commons:File:Assyrian_war_chariot_dating_back_to_the_reign_of_Ashurnasirpal_II,_865-860_BCE._Detail_of_a_gypsum_wall_relief_from_Nimrud,_Iraq,_currently_housed_in_the_British_Museum.jpg|wikimedia]]).]]
O armii asyryjskiej posiadamy ogrom informacji, zarówno z reliefów ze scenami batalistycznymi w pałacach królewskich, jak i z zachowanych tekstów klinowych. Artefaktom towarzyszy obfita literatura przedmiotu, taka jak trzytomowe dzieło Tamása Dezsö<ref>Dezso, T. (2012). ''Tamas Dezso: The Assyrian Army I/1-2. The Structure of the Neo-Assyrian Army. 1. Infantry 2. Cavalry and Chariotry'' (1st Edition). </ref>, czy książka  Yigaela Yadina<ref>Yadin, Y. (1963). ''The art of warfare in Biblical lands: In the light of archaeological study''. McGraw-Hill.</ref> nakreślająca szerszy kontekst uzbrojenia na starożytnym Bliskim Wschodzie. Przy rekonstrukcji militariów w MBh skorzystamy z tej wiedzy o starożytnym uzbrojeniu, by uzupełnić brakujące informacje.




Armia Achemenidów jest istotna ze względu na bliskie sąsiedztwo z Indiami. Możemy przypuszczać, że jej uzbrojenie i organizacja oddziaływały na delty Indusu i Doabu przez bezpośredni kontakt z Gandharą.
Asyria w szczycie swej potęgi wywierała kulturowy wpływ na ogromny obszar terytorialny. Historycy greccy jak Ktezjasz czy Flawiusz Arrian wzmiankują, że przed podbojem Achemenidów wpływy asyryjskie rozciągały się aż po Indus. Choć uwagi te są znacznie przesadzone i niepewne (najdalszy zasięg wypraw asyryjskich to środkowy Zagros), to możemy założyć, że elementy kultury asyryjskiej, w tym również wiedza militarna, docierały do Indii.  


Żołnierze z różnych satrapii w rodzimych strojach niosący tron władcy, grób Kserksesa I (źródło: <nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire</nowiki>).
== <big>Przypisy</big> ==
 
 
Władca achemenidzki zabijający greckiego hoplitę, czasy Kserskesa I (486-465 p.n.e.), Metropolitan Museum of Art (źródło: <nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire</nowiki>).
 
Perscy żołnierze (po lewej) walczący ze Scytami, odcisk pieczęci cylindrycznej (źródło: <nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire</nowiki>).
 
 
Dariusz I na w rydwanie na polowaniu, odcisk pieczęci, podpis w staroperskim, elemickim i babilońskim, British Museum (źródło: <nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire</nowiki>).
 
Złoty model rydwanu znad Amu-darii (Oxus), z rejonu Takht-i Kuwad, Tadżykistan, okres Achemenidów, V-IV w. p.n.e., British Museum (źródło: <nowiki>https://en.wikipedia.org/wiki/Military_history_of_Iran</nowiki>).
[[Category:Źródła rekonstrukcji]]
[[Category:Źródła rekonstrukcji]]

Aktualna wersja na dzień 17:42, 29 lip 2021

Asyryjska kawaleria, czasy Aszurnasirpala II (865–860 p.n.e.), relief z Nimrud, British Museum (źródło: wikimedia).
Asyryjski rydwan bojowy, czasy Ashurnasirpal II (865-860 p.n.e.), relief z Nimrud, British Museum (źródło: wikimedia).

O armii asyryjskiej posiadamy ogrom informacji, zarówno z reliefów ze scenami batalistycznymi w pałacach królewskich, jak i z zachowanych tekstów klinowych. Artefaktom towarzyszy obfita literatura przedmiotu, taka jak trzytomowe dzieło Tamása Dezsö[1], czy książka  Yigaela Yadina[2] nakreślająca szerszy kontekst uzbrojenia na starożytnym Bliskim Wschodzie. Przy rekonstrukcji militariów w MBh skorzystamy z tej wiedzy o starożytnym uzbrojeniu, by uzupełnić brakujące informacje.


Asyria w szczycie swej potęgi wywierała kulturowy wpływ na ogromny obszar terytorialny. Historycy greccy jak Ktezjasz czy Flawiusz Arrian wzmiankują, że przed podbojem Achemenidów wpływy asyryjskie rozciągały się aż po Indus. Choć uwagi te są znacznie przesadzone i niepewne (najdalszy zasięg wypraw asyryjskich to środkowy Zagros), to możemy założyć, że elementy kultury asyryjskiej, w tym również wiedza militarna, docierały do Indii.

Przypisy

  1. Dezso, T. (2012). Tamas Dezso: The Assyrian Army I/1-2. The Structure of the Neo-Assyrian Army. 1. Infantry 2. Cavalry and Chariotry (1st Edition).
  2. Yadin, Y. (1963). The art of warfare in Biblical lands: In the light of archaeological study. McGraw-Hill.