Pozostałe lądy (Śaka, Kuśa, Krauńća i kraniec świata)

Z pl-MahabharataWiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Ląd Śaka

Ląd Śaka - prowincje i góry

Kilka faktów świadczy za tym, że ląd Śaka był umiejscawiany przez bardów jako drugi po Dźambu (późniejsze kosmologie umieszczają go jako szósty) oraz odgrywał istotniejszą rolę niż inne lądy:

  • ląd Śaka omówiony został jako pierwszy zaraz po Dźambu,
  • poświęcono mu cały rozdział (6.12),
  • jego rozmiar jest dwa razy większy od Dźambu (ogólna zasada: miary kolejnych lądów zwiększają się dwukrotnie),
  • znajduje się przy Oceanie Mleka (6.12.9), który ma być na północ od Dźambu (6.9.15-18).


Ląd Śaka podzielony jest na siedem prowincji, z których pierwsza zaczyna się za pasmem gór, nazwanym tak samo jak szczyt w środku lądu Dźambu – Meru. Każdej prowincji przypisana jest jedna z siedmiu rzek[1]:

góry (parvata) prowincje (varṣa) rzeki (nadī)
Meru Mahākāśa Sukumārī
Malaya Kumudottara Kumārī
Jaladhāra (Wododzierżne) Sukumāra Sītā
Raivataka Kaumāra Kāverakā
Śyāma (Czarne) Maṇīcaka Mahānadī
Durgaśaila Modākin Maṇijalā
Kesarin Mahāpuman Ikṣuvarhanikā


W samym środku lądu rośnie dąb indyjski (śāka), który ma być większy od drzewa dźambu[2]. Cały ląd dzieli się na cztery kraje (janapada: Magā, Maśakā, Mānasa, Mandagā), zamieszkane przez cztery stany społeczne (brāhmaṇa, rājanya, vaiśya, śūdra). Autorzy wyraźnie rozróżniają podział lądu na prowincje (varṣa) i krainy (janapada). Pierwsze wiązane są z ukształtowaniem terenu, a drugie z zamieszkującą je ludnością. Zrównanie krain ze stanami społecznymi świadczy o tym, że bardowie łączą procesy wyłaniania się grup społecznych z procesami kształtowania się struktur państwowych.

Ląd Kuśa

Góry i prowincje lądu Kuśa (6.13.9-15):

góry (parvata) prowincje (varṣa)
Audbhida
Sudhāman (Pięknosiedzibna) Veṇumaṇḍala
Dyutimat (Jaśniejąca) Rathākāra
Kumuda (Liliowa) Pālana
Puṣpavat (Kwiatowa) Dhṛtimat
Kuśeśaya (Kuśołożna) Prabhākara
Harigiri (góra Hariego) Kāpila


Góry i prowincje lądu lądu Krauńca (6.13.17-23):

góry (parvata) prowincje (varṣa)
Kuśala
Krauñca (Żurawiowa) Manonuga
Vāmanaka Uṣṇa
Andhakāraka Prāvaraka
Maināka[3] Andhakāraka
Govinda Munideśa
Nibiḍa Dundubhisvana


MBh nie jest systematyczna w przedstawieniu zwiększających się rozmiarów gór i prowincji. W przypadku lądu Śaka dwukrotnie zwiększają się pasma górskie (6.12.22, nie wiadomo tylko czy szerokością czy wysokością), w przypadku lądów Kuśa i Krauńća to lądy są dwukrotnie szersze.

Oceany

MBh nie wymienia oceanów (samudra) w kolejności ustalonej w późniejszej tradycji. Zdaje się robić to przypadkowo, bez chęci systematyzowania. Oto kolejność oceanów przedstawiona w MBh 6.13.1-2 (z uwzględnieniem strof usuniętych do aparatu krytycznego – zaznaczone na szaro):

  • dugdhodaka / kṣīroda (ocean mleka)
  • ikṣurasodaka (ocean syropu trzcinowego)
  • ghṛtatoya / sarpis (ocean klarowanego masła)
  • dadhimaṇḍodaka (ocean śmietany i jogurtu)
  • suroda (ocean wina)
  • gharmasāgara (ocean ciepły)
  • śuddhodadhi (ocean czystej wody)

na szaro zaznaczony jest tekst spoza aparatu krytycznego.


Oceany czasem przypisywane są lądom, które mają otaczać. Przyporządkowanie to nie jest jednak systematyczne i dowiadujemy się tylko o trzech korelacjach:

  • ląd Śalmala – Surā (ocean wina)
  • ląd Kuśa – Sarpis (ocean klarowanego masła)
  • ląd Śaka – Kṣīroda (ocean mleka)

Kraniec świata

Kraniec świata - Sama i słonie kierunków.

Na krańcu świata znajduje się kwadratowy obszar nazwany Sama, podzielony na trzydzieści trzy okręgi (maṇḍala). Jest to archaiczne wyobrażenie, nieobecne w późniejszych kosmologiach. Ilość okręgów może odnosić się do liczby bogów. Mielibyśmy więc na krańcach świata siedzibę bogów ze strzegącymi kierunków świata słoniami (diggaja). Owe słonie pełnią funkcję wiatrów wiejących z różnych stron. W przeciwieństwie do późniejszych kosmologii MBh nie przypisuje im funkcji podtrzymywania świata.

Przypisy

  1. Warto zauważyć, że Bhagawatapurana wymieniając góry, prowincje i rzeki lądu Śaka nie podaje żadnej z nazw obecnych w MBh.
  2. Przywołanie obrazu drzewa z lądu Dźambu przy opisie axis mundi lądu Śaka jest znaczące, gdyż potwierdza teorię, że w starszej wersji to drzewo, a nie góra Meru stanowiła centralny punkt lądu Dźambu.
  3. Maināka – syn Himawata i Menaki lub Meny (Menakā, Menā). Mityczna góra na lądzie Krauńća (Krauñcadvīpa), w jej pobliżu są jeziora Bindusaras i Hiranjaśrynga (Bindusaras, Hiraṇyaśṛṅga). Jako jedyna nie straciła skrzydeł, gdy Indra obcinał je innym górom.