Tomara – włócznia: Różnice pomiędzy wersjami

Z pl-MahabharataWiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
imported>AndBab
Nie podano opisu zmian
imported>AndBab
Nie podano opisu zmian
Linia 90: Linia 90:
|
|
|-
|-
|[[Plik:Atak Mary II-III w., Lahore Museum (zdjęcie A.Babkiewicz 2018) - włócznia.jpg|mały|526x526px|Atak Mary II-III w., Lahore Museum (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).][Plik:Pāñcika z Tackal, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).jpg|mały|Pāñcika z Tackal, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).]]Na reliefie przedstawiającym atak Mary  precyzyjne przedstawienie włóczni z grotem typu lanca trzyma jeden z wojów  orszaku.
|[[Plik:Atak Mary II-III w., Lahore Museum (zdjęcie A.Babkiewicz 2018) - włócznia.jpg|mały|526x526px|Atak Mary II-III w., Lahore Museum (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).]][[Plik:Pāñcika z Tackal, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).jpg|mały|Pāñcika z Tackal, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).]]Na reliefie przedstawiającym atak Mary  precyzyjne przedstawienie włóczni z grotem typu lanca trzyma jeden z wojów  orszaku.





Wersja z 14:03, 8 lip 2021

Informacje wstępne

Włócznia jest jedną z najstarszych broni znanych człowiekowi. Od najdawniejszych czasów poświadczona jest zarówno w artefaktach archeologicznych, jak i w sztuce. Przez wieki była najważniejszą bronią. W odróżnieniu od miecza była orężem ludzi ubogich. Kształty grotów, długość drzewca się zmieniały, ale jej natura pozostała przez wieki taka sama – proste stylisko zakończone ostrym grotem. Miała kilka zastosowań: służyła do walki wręcz (także konno), stanowiła obronę przeciwko kawalerii (długa pika, stawiana na sztorc przed oddziałem piechoty) i jako oręż do ciskania (lekki oszczep).


W polskiej nomenklaturze rozróżniamy:

- włócznia, dzida – drzewiec z grotem,

- kopia – ciężka, do szarży na koniu,

- lanca – lekka, stosowana w kawalerii,

- pika – broń piechoty,

- oszczep –  do miotania.

Włócznie o grotach typu liść i grot strzały (źródło: Paul, 2005, s. 97)[1].


Najbardziej podstawowe typy ostrzy włóczni to:

1. długie smukłe typu lanca,

2. o kształcie liścia,

3. o kształcie grotu strzały


Groty mogą być płaskie, trójkrawędziowe, czterokrawędziowe, o zaostrzonych krawędziach. Drzewce mogą być z metalu, drewna, bambusa lub trzciny.

Historia

Późny okres harappański (1900-1300 p.n.e.)

* Odcisk pieczęci znalezionej w Kalibangam, dwaj mężczyźni walczący o kobietę. * Mężczyzna wbijający harpunową włócznię w bawoła (źródło: www.harappa.com).
Dzida jest jedyną bronią uwiecznioną na pieczęciach harappańskich. Widzimy ją na sławnej pieczęci tytułowanej „pojedynek o kobietę” – domniemana bogini wojny przypominająca centaura przygląda się pojedynkowi dwóch mężczyzn.


Na drugim obrazie widnieje mężczyzna godzący w bawoła wodnego dzidą o harpunowym ostrzu. Obok pojawia się postać rogatego „pana zwierząt”.

Groty włóczni z Muzeum w Harappie (zdjęcie: A.Babkiewicz 2018).
Harappańskie groty dzid były płaskie, ale miały przeróżne kształty. Wśród broni, są to najczęstsze znaleziska.

Kultura skarbów miedzianych (Copper Hoard culture) (1500-1100 p.n.e.)

Grot harpunowy z Rewari, Hariana (prawdopodobnie funkcja rytualna) (źródło: wikimedia).
W okresie kultury skarbów miedzianych w Indiach pojawiają się groty harpunowe. Po wbiciu w ciało zadziory utrudniają wyciągnięcie dzidy. Są one znacznie masywniejsze i posiadają charakterystyczne żeberko.

Reliefy sumeryjskie i neoasyryjskie (2450-631 p.n.e.)

Fragment Stali Sępów, Eanatum na czele wojsk z kopiami (źródło: wikimedia).
Włócznie miały w armii mezopotamskiej długą tradycję. Na Steli Sępów (ok. 2450 p.n.e.) widzimy władcę Lagasz prowadzącego wojska do boju. Wojownicy tworzą falangę niczym późniejsza armia hoplitów. Noszą metalowe hełmy, uzbrojeni są w dzidy i prostokątne tarcze.
Asyryjscy wojownicy z włóczniami (źródło: Dezso, 2012, ilustracje uzupełniające)[2].
Włócznia  w armii neoasyryjskiej wciąż pozostawała jedną z podstawowych broni. Walczyła nią zarówno piechota, jak i  kawaleria. Długie dzidy stawiane na sztorc przed piechurami były ochroną przed szarżą konnicy.


Reliefy Achemenidów (559-330 p.n.e.)

Władca achemenidzki zabijający greckiego hoplitę, czasy Kserskesa I (486-465 p.n.e.), Metropolitan Museum of Art (źródło: wikimedia).
Rola dzidy w uzbrojeniu perskim jest podobna do tej u Asyryjczyków. Na pieczęci z czasów Kserksesa widzimy władcę achemenidzkiego godzącego dzidą w hoplitę.

Rzeźba i artefakty od Mauriów do Kuszanów (320 p.n.e.-267 n.e.)

Część drewnnianego styliska, Sirkap, II p.n.e.-II n.e. Muzeum Taksili (zdjęcie: A.Babkiewicz 2018).
Groty strzał i dzid, Sirkap, II p.n.e.-II n.e. Muzeum Taksili (zdjęcie: A.Babkiewicz 2018).
W Taksili odnaleziono zachowaną część drewnianego styliska datowanego na II w. p.n.e – II w. n.e.  Jest to wielka rzadkość w indyjskim klimacie.


W Sirkap powszechnym znaleziskiem są groty włóczni o różnych kształtach: płaskie, kształtu liścia, z żeberkiem czy o trójkątnym lub owalnym przekroju.

Strażnicy wejść (dvārapāla): * Pitalkhorā, Mahāraṣṭra, wejście do jaskini nr 4, (100-70 p.n.e.) (źródło: wikimedia). * Sanchi, brama zachodnia, 50 p.n.e.-50 n.e. (źródło: wikimedia). * Scytyjski wojownik z Nagarjunakonda, pałac (źródło: wikimedia).
W rzeźbie indyjskiej długie włócznie często dzierżą strażnicy (dvārapāla). Trzymają je w lewej lub prawej dłoni odpowiednio do miejsca zajmowanego w bramie. Oto trzy przykłady: Pitalkhorā, Sanchi i Nagarjunakonda. W ostatnim przypadku włócznię trzyma wojownik odziany w strój scytyjski.
 
Sanchi, brama południowa, wojna o relikwie Buddy w Kushinagarze (50-0 p.n.e.) (źródło: wikimedia).
Włócznie w Indiach nie pełniły jedynie roli dekoracyjnej. W czasie starcia używała ich również piechota chroniąca się tarczami – widzimy to na reliefie z Sanchi.
Atak Mary II-III w., Lahore Museum (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).
Pāñcika z Tackal, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (zdjęcie A.Babkiewicz 2018).
Na reliefie przedstawiającym atak Mary precyzyjne przedstawienie włóczni z grotem typu lanca trzyma jeden z wojów orszaku.


Misternie wykonaną włócznię, ze splotami sznura wokół grota dzierży Pāñcika – rzeźba z Tackal w Gandharze.

 

Atak Mary, muzeum Lahore, II-III w. (źródło: zdjęcie autora).

Pāñcika z Tackal (niedaleko Peszawar, okres Kuszanów, wysokość 180 cm, Muzeum Lahore (źródło: zdjęcie autora),

Dodatkowe informacje z subkontynentu indyjskiego

Kauṭilya (Arthaśāstra 2.18.7) zalicza włócznie do broni o ostrym szpicu (hula-mukha). Na liście znajduje się szereg rodzajów włóczni, których wygląd objaśniają komentatorzy (Kangle, 2014, s. 132 part II):

- śakti – długa na 4 hasta (ok. 184 cm)[3], cała z metalu, grot kształtu liścia karavīra, głownia jak sutek krowy,

- prāsa – długość 24 aṅgula (ok. 45 cm), metalowa z drewnem w środku, mająca dwie krawędzie,

- kunta – długości 5-7 hasta (ok. 230-322 cm), długa, do walki w siodle,

- hāṭaka – jak kunta tylko o trzech krawędziach,

- bhiṇḍi-pāla – jak kunta tylko o szerokim grocie,

- śūla – jeden grot, długość nieustalona,

- tomara – długość 4-5 hasta (ok. 184-230 cm), grot jak strzała,

- varāha-karṇa – podobna jak prāsa, grot jak świńskie ucho,

- kaṇaya – długość 20-24 aṅgula (ok. 38-45 cm), cała z metalu, zakończona trójzębem na dwóch końcach i uchwytem na środku,

- karpaṇa / kampana – długości takiej jak tomara, waga 7-9 karṣa[4], do ciskania ręką,

- trāsika – długości jak prāsa, cała z metalu, z pędzlem włosia na końcu.


W MBh włócznia odgrywa ważną rolę w kilku epizodach, np. Karna otrzymał niepokonaną włócznię, której nie można odparować. Szykuje ją, by zabić Ardźunę, ale dzięki zabiegom Kryszny zabija nią Ghatotkaćę (Ghaṭotkaca) (MBh 7.157).

Przypisy

  1. Paul, E. J. (2005). Arms and Armour: Traditional Weapons of India (1st Edition. Series: India Crest.). Roli Books.
  2. Dezso, T. (2012). Tamas Dezso: The Assyrian Army I/1-2. The Structure of the Neo-Assyrian Army. 1. Infantry 2. Cavalry and Chariotry (1st Edition).
  3. 1 hasta = 24 aṅgula = ok. 46,08 cm.
  4. Jednostka miary stosowana do złota: 1 karṣa = 16 maṣa.